Jubileusz 50 lecia szkoły

Opublikowano: piątek, 20, czerwiec 2014

W niedzielę 15 czerwca na placu Samorządowej Szkole Podstawowej w Sędowicach miała miejsce niecodzienna uroczystość. Nasza szkoła obchodziła 50 lat swego istnienia. Złoty jubileusz stał się okazją do zorganizowania okolicznościowego festynu. Mimo niesprzyjającej aury zgromadził on wielu mieszkańców Sędowic, Wrocieryża, Jelczy i kilku innych miejscowości z terenu gminy Michałów. W szerokim składzie zjawili się członkowie rady gminy na czele z wójtem Mirosławem Walaskiem i innymi pracownikami michałowskiego urzędu, starostą powiatu pińczowskiego Zbigniewem Kierkowskim, proboszczem parafii św. Marcina we Wrocieryżu ks. Adamem Kornalskim. Nie zabrakło byłych dyrektorów i długoletnich nauczycieli sędowickiej szkoły. Z zaproszenia – ku wielkiemu zadowoleniu gospodarzy imprezy – skorzystała również świętokrzyska kurator światy Małgorzata Muzoł.

Program artystyczny poprzedziła uroczysta Msza św. sprawowana w intencji byłych i obecnych pedagogów SSP w Sędowicach. Po jej zakończeniu przyszedł czas na występy artystyczne miejscowych uczniów. Pierwszym ich punktem był taniec polonez z udziałem szesnastu par, wykonany w niezwykle efektownym stylu. Następnie głos zabrała dyrektor Małgorzata Środa. Powitała wszystkich zebranych i oddała głos prowadzącemu imprezę  Marcinowi Salamonowi – pracującemu w sędowickiej szkole w roli nauczyciela historii. Właśnie od wątków historycznych dotyczących dziejów miejscowej szkoły rozpoczął on swoje przemówienie. Zebrani mieli okazję poznać szczegółowo wiele faktów dotyczących „jubilatki”. Przywołano również nazwiska wszystkich nauczycieli pracujących w SSP w Sędowicach od 1950 r. a więc od czasów, gdy nauka odbywała się jeszcze w wynajmowanych prywatnych mieszkaniach. Przybliżona została także sylwetka pierwszego dyrektora Jana Wilka, zmarłego w 1990 r. – na podstawie wzruszającego listu nadesłanego w 2000 r. przez jego córkę Grażynę Wilk. Wątki historyczne przeplatały się z występami uczniów – scenkami, tańcami i piosenkami. Publiczność miała okazje podziwiać tańce: „Country” – w wykonaniu uczniów klas I-III i „Zumba” – w wykonaniu uczennic klas III-VI. Ponadto piątoklasistka Aleksandra Domagała zagrała na klarnecie utwór „Smutna Colombina” zaś uczennica klasy III Klaudia Mitręga zaśpiewała dwie piosenki: „Bo co może mały człowiek” i „Czas nie będzie na nas czekał” – tę drugą przy własnym akompaniamencie. Zwieńczenie części artystycznej stanowił taniec „Smerfny rap” w wykonaniu przedszkolaków.

Po zakończeniu popisów uczniów przyszedł czas na uhonorowanie byłych dyrektorów szkoły w Sędowicach. Na scenę poproszono Mariana Klamińskiego (pełnił funkcję dyrektora w latach 1965-1977 i 1983-1985), Małgorzate Szalińską (1981-1983), Halinę Klamińską (1985-1989), Władysława Stępnia (1990-1998) a także przybyłego specjalnie na tę uroczystość z Malborka Jana Tadeusza Wilka – syna Jana Wilka (dyrektora w latach 1964-1965 i 1977-1981). Każdy z nich otrzymał okazjonalny upominek i dyplom. Następnie przyszedł czas na przemówienia gości. Głos zabrał każdy z byłych dyrektorów, świętokrzyska kurator oświaty Małgorzata Muzoł i przewodniczący rady gminy Zygmunt Mika. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie pamiątkowych plakietek i dyplomów „Przyjaciel Szkoły” kilku osobom w szczególny sposób zaangażowanym w pracę na rzecz szkoły i wspieranie jej działalności. Uhonorowano w ten sposób wójta gminy Michałów Mirosława Walaska, sędowickich radnych: Michała Klamińskiego i Łukasza Wójcika oraz byłą i obecną przewodniczącą rady rodziców: Barbarę Bania i Renatę Zygan. Szczególne podziękowania – również w formie dyplomów – otrzymało szesnastu sponsorów szkoły. W kolejnej części nagrodzono laureatów przeprowadzonego w ostatnich tygodniach konkursu „w czym możemy ich naśladować?”. Zgodnie z jego regulaminem uczniowie mieli za zadanie wyszukać i zaprezentować w formie planszy lub katalogu informacje o absolwentach, którzy osiągnęli sukcesy w życiu zawodowym i osobistym. Napłynęło 15 prac. Komisja konkursowa przyznała kilka nagród ex aequo. Wyniki były nastepujące:    

1. Patrycja Kowalik (kl. III)
1. Jakub Mitręga (kl. VI)
2. Łukasz Pasek (kl.V)
2. Aleksander Mrozik (kl. VI)
3. Marcelina Skupień i Martyna Wilk (kl. IV)
3. Oliwia Mrozik (kl. III)

Laureaci konkursu otrzymali nagrody w postaci sprzętu sportowego. Przy okazji festynu wójt gminy Michałów i działaczka koła ZBOWiD Maria Czyżyńska wręczyli odznaczenia siedmiu długoletnim członkom koła ZBOWiD z terenu gminy. Ostatnim punktem części oficjalnej było poświęcenie i odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej złoty jubileusz szkoły. Wstęgę przecinali m.in. świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł, wójt gminy Michałów Mirosław Walasek z małżonką, dyrektor SSP w Sędowicach Małgorzata Środa, dyrektorzy pozostałych szkół z terenu gminy Michałów: Joanna Wites, Edyta Zych i Marek Szczeciński, byli dyrektorzy sędowickiej placówki i syn jej pierwszego dyrektora Jan Tadeusz Wilk, przedstawiciele Rady Rodziców i Samorządu Szkolnego oraz długoletni nauczyciel Witold Maj a także jego żona Władysława – absolwentka pierwszego rocznika. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości na placu szkolnym rozpoczęła się zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki w wykonaniu zespołu „Eldorado” z Rzeszówka (powiat włoszczowski). Potrwała ona do późnych godzin nocnych. W trakcie imprezy nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Istniała także możliwość zakupu rozmaitych ciast przygotowanych przez rodziców ze wszystkich klas. Dochód z ich sprzedaży został przeznaczony w całości na potrzeby dydaktyczne szkoły. W szkole można było ponadto obejrzeć kilka wystaw i prezentację multimedialną ukazujące zdjęcia i slajdy z 50-letnich dziejów szkoły oraz przejrzeć księgi pamiątkowe i kroniki szkoły. Należy podkreślić ogromny wkład nauczycieli, pracowników obsługi szkoły i rodziców w przygotowanie imprezy jubileuszowej. Spośród tych pierwszych poszczególne części programu przygotowywali: montaż słowny – Barbara Królikowska i Renata Gajos; taniec Polonez – Renata Pasek; taniec country – Krystyna Kucybała; taniec Zumba – Renata Gajos i Joanna Zięba ze Schroniska dla Nieletnich w Gackach; taniec Smerfny Rap – Dorota Morton i Karolina Bębenek; wystawy – Katarzyna Drogosz, Anna Leśnicka i Barbara Wilk; prezentacja multimedialna ukazująca dzieje szkoły – Katarzyna Drogosz

 

 

Odsłony: 4548

Licznik odwiedzin : 12599